pozłacana bransoletka z ażurową okrągłą zawieszką na ręce, która wsunięta jest w kieszeń beżowego płaszcza

Biżuteria pozłacana - powstawanie i trwałość złotej powłoki

Złocenie i pozłocenie- czym jest i jak przebiega?

Złocenie to nakładanie cienkiej warstwy złota na rzecz wykonaną z innego materiału. W ten sposób powstaje powłoka, która nadaje przedmiotom kolor i blask złota. Dodatkowo chroni powlekany obiekt czyniąc go bardziej trwałym i odpornym na uszkodzenia (złoto nie ulega korozji, jest odporne na działanie kwasów, nie reaguje z wodą i parą wodną, nie utlenia się w powietrzu, słabo reaguje z innymi pierwiastkami). Złotem pokrywa się m.in. srebro, mosiądz, stal szlachetną, tombak, brąz czy miedź.

stackKolekcja:
Biżuteria srebrna pozłacana 925

Złocenie następuje w procesie elektrolitycznym lub chemicznym. Kiedy złocenie dotyczy metalu stosowana jest galwanizacja, czyli metoda tworzenia powłoki opierająca się na wspomnianym zjawisku elektrolizy*. Pokrycie innego surowca złotem możliwe jest wówczas gdy złoto osiąga postać płynną. Aby rozpuścić złoto trzeba poddać je kąpieli w tak zwanej wodzie królewskiej (to mieszanka kwasu solnego i azotowego - substancja bardzo żrąca) lub poddać działaniu rtęci (wówczas powstanie amalgamat). Kruszec ten w czystej postaci jest bardzo plastyczny i miękki ale jednocześnie odporny, stąd cenne właściwości złotej powłoki.

Grubość złotej warstwy, wyrażana w mikrometrach, zależna jest od pożądanych cech i  parametrów technicznych powłoki, a te z kolei wynikają z zastosowania przedmiotu, który ma zostać pozłocony. Pozłotnik ma do wyboru różne metody nakładania złota oraz decyduje o grubości powłoki:

 • zazłacanie (wyjątkowo cienka powłoka - mniej niż 0,175 μm**)
 • pozłacanie (cienką warstwą złota - grubość do 0,5 μm) - dotyczy biżuterii
 • złocenie (grubsza warstwa złota - od 0,5 do 2,5 μm)
 • platerowanie (stosunkowo gruba powłoka - więcej niż 2,5 μm)

*Galwanizacja to proces tworzenia powłoki na innym metalu, niekoniecznie złotej. Wyróżniamy typy galwanizacji takie jak: złocenie, srebrzenie, palladowanie, rodowanie, rutenowanie.
**jednostka miary - mikrometr (μm), 1 mikrometr = 0,001 milimetra

Jakie przedmioty i w jakim celu pokrywa się warstwą złota?

Przede wszystkim biżuteria

Złotą powłokę nakłada się na dowolne wyroby jubilerskie: łańcuszki, zawieszki, pierścionki, kolczyki, czy pojedyncze detale większych całości (np. drobne elementy typu zapięcia, łączenia w postaci koluszek, sztyfty w kolczykach). Pozłocenie (czyli warstwa złota grubsza niż 0,175 μm ale nie przekraczająca 0,5 μm) podnosi walory dekoracyjne oraz zabezpiecza metal bazowy np. przed korozją. To szczególnie istotne w przypadku srebra, ponieważ surowiec ten w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi (np. zanieczyszczenia powietrza, pot na skórze) ciemnieje i traci swój atrakcyjny wygląd.
Biżuteria pozłacana (dzięki temu, że nie jest w całości wykonana ze złota) jest tańsza i przez to bardziej dostępna dla odbiorców niż akcesoria wykonane w pełni ze złota. 

Subtelna biżuteria dla Ciebie i bliskiej Osoby.

Pozłacanie stosowane jest także do ochrony i zdobienia przedmiotów codziennego użytku by nadać im niecodzienny i atrakcyjny wygląd - pozłaca się m.in. świeczniki, puzderka, patery, wazony, żyrandole, szkatułki, sztućce, cukiernice i całą tzw. galanterię stołową, medale i statuetki, okucia mebli i drzwi, ramy obrazów, elementy dekoracji wnętrza, figury i pomniki oraz wiele innych obiektów. Dzięki warstwie złota rzeczy te zyskują blask i szlachetny charakter, a ich wartość i cena nie jest wygórowana.

Złoceniu poddawane są również antyki w procesie renowacji oraz naczynia liturgiczne i różnego rodzaju sakralia, m.in. kielichy, patery, monstrancje, tabernakula, relikwiarze, krzyże, korony, chrzcielnice, elementy ołtarzy. Złoto nie tylko uszlachetnia ale i zabezpiecza owe przedmioty.

Trwałość złotej powłoki - czy biżuteria pozłacana się ściera?

Tak i nie można tego zjawiska traktować jako wadę czy dopatrywać się niesolidnego wykonania wyrobów jubilerskich. Pozłocenie z czasem ulega naturalnemu starciu, ponieważ nałożona warstwa złota poddana jest różnym mniej lub bardziej szkodliwym procesom. Na szybkość ścierania wpływa intensywny kontakt ze skórą i odzieżą użytkowniczki/użytkownika, szczególnie podczas ruchu a także sposób przechowywania pozłacanych akcesoriów.

Biżuteria pozłacana na co dzień - złote dodatki do jesiennych stylizacji

Złoto doskonale komponuje się z barwami jesieni. Piękna gra świateł w jesiennej aurze wspaniale wydobywa ciepłe kolory: złoto, brązy, pomarańcze, czerwienie i żółcie, które przeważają w naturze o tej porze roku. Jesienna feeria barw potrafi zawrócić w głowie. Pozłacana biżuteria radośnie błyszczy w blasku słońca, a w pochmurne dni rozjaśnia i wprowadza ciepło do stylizacji na chłodniejszy czas. Believy kocha jesień.

Subtelna biżuteria Believy. Ażurowe zawieszki o symbolicznych wzorach

Biżuteria pozłacana - autorskie wzory Believy

Poznaj pozłacane dodatki marki Believy, które zaprojektowaliśmy sami i z dbałością o szczegóły wykonaliśmy z materiałów najlepszej jakości. Nasze produkty powstają ze srebra próby 925 a swój połysk i elegancki odcień złota zawdzięczają pokryciu 24k złotem.

Pierwsza kolekcja obejmuje wzory takie jak serce, roślina, zwierzęca łapka, krzyż i gołębica.

Ażurowe okrągłe zawieszki dostępne są w komplecie z łańcuszkiem tworząc modny choker. Te same motywy znajdziesz także w bransoletkach. Dostępne są także jako samodzielne produkty - zawieszki solo, dzięki temu możesz stworzyć swoją wymarzoną celebrytkę i cieszyć się ulubionymi wzorami dobierając je do okazji, ubioru i swojego nastroju. 

Zawieszka z motywem roślinnym. Bransoletka celebrytka

Jak pielęgnować biżuterię pozłacaną - kilka podstawowych zasad

Warunki przechowywania biżuterii mają naprawdę istotne znaczenie dla jej kondycji i trwałości pozłocenia. Kwestia wydaje się błaha, jednak gdy zastanowimy się nad tym w jaki sposób odkładamy nasze akcesoria i gdzie je lokujemy kiedy nie są używane, okazuje się, że często popełniamy duże błędy, które mogą skutkować szybszym niszczeniem biżuterii.

Jak zapobiec zbyt szybkiemu ścieraniu pozłocenia? 

 • unikaj kontaktu biżuterii ze środkami chemicznymi i kosmetykami
 • zdejmuj akcesoria na czas uprawiania sportu by ograniczyć otarcia i kontakt z potem na skórze
 • zdejmuj akcesoria do prac domowych, ogrodowych i remontowych
 • czyść biżuterię w delikatny sposób, używaj do tego miękkiej ściereczki i nie przyciskaj zbyt mocno
  Pamiętaj, że ściereczka jubilerska służy do lekkiego przetarcia, aby wydobyć połysk biżuterii - używana zbyt mocno zetrze warstwę złota.
 • zadbaj o odpowiednie miejsce do przechowywania pozłacanych przedmiotów (np. miękko wyściełaną szkatułkę lub wieszak na biżuterię)

Więcej na temat pielęgnacji i przechowywaniu biżuterii przeczytasz w tym artykule.

Zapraszamy do świata symbolicznej biżuterii Believy, gdzie czekają na Ciebie nasze autorskie wzory ażurowych zawieszek dostępne w wersji z chokerem, bransoletką i solo.

Odwiedź nas na Instagramie, Facebooku lub na platformie Pinterest