splątany srebrny łańcuszek

Jak rozplątać łańcuszek - sprawdzone sposoby

Noszenie na co dzień łańcuszka w formie naszyjnika lub bransoletki sprawia, że supełki mogą pojawiać się na ulubionych ozdobach. Mimo uwagi, ostrożności, zamiłowania do porządku i dbania o biżuterię najprawdopodobniej każdemu choć raz zdarzy się powalczyć z zaciśniętym supłem na łańcuszku. Warto poznać zasady prawidłowego rozplątywania takich niechcianych “niespodzianek”, aby odzyskać biżuterię i zachować ją w dobrej kondycji.

Samodzielne rozplątanie łańcuszka wymaga opanowania, cierpliwości, wyczucia, precyzji i chwili skupienia, ale przy dobrej organizacji operacja ta może zakończyć się sukcesem. Aby pozbyć się kłopotliwego i nieestetycznego supła na łańcuszku (a czasem na kilku splątanych ze sobą łańcuszkach) warto zastanowić się czy domowy sposób będzie odpowiedni do splątanej biżuterii - szczególnie mam tutaj na myśli gabaryty łańcuszka, materiał z którego został wykonany oraz wielkość supła. Jeśli zaczynasz akcję ratunkową samodzielnie, pamiętaj, by nie robić tego na siłę, zawsze działać spokojnie, delikatnie i z wyczuciem.

jak rozplątać łańcuszek, na zdjęciu węzeł na srebrnym łańcuszku

Jak rozplątać łańcuszek - krok po kroku

Polecamy domowy sposób z wykorzystaniem oliwy i igły - nasza instrukcja w kilku krokach:

 • Przy delikatnych i cienkich łańcuszkach same dłonie nie wystarczą, dlatego przygotuj rzeczy przydatne podczas usuwania węzła: oliwa (lub olej), igła (lub szpilka, a najlepiej dwie, wielkością dopasowane do rozmiaru ogniw łańcuszka), przyda się także pęseta jeśli taką posiadasz.
 • Rozepnij łańcuszek i rozprostuj go, najlepiej na kawałku miękkiej tkaniny lub na ręczniku papierowym ułożonym na twardym podłożu (np. na stole). 
 • Nałóż niewielką ilość oliwy w miejscu węzła i wetrzyj ją delikatnie, tak by natłuścić splątane miejsce. Umyj ręce - oliwa na dłoniach mocno utrudni zadanie.
 • Spróbuj palcami delikatnie rozluźnić supeł, jeśli to nie wystarczy sięgnij po igły.
 • Narzędzie lekko wbij w środek supła, między ogniwa łańcuszka. Spróbuj powoli i delikatnie poruszać igłami aby rozluźnić supeł. Obserwuj przy tym, w którą stronę najlepiej rozchylać ogniwa by ustępowały dalej. 
 • Po rozplątaniu przesuwaj łańcuszek w kierunku zewnętrznym. 
 • Rozplątany łańcuszek umyj by pozbyć się resztek oliwy.

Jak rozplątać celebrytkę?

Niezwykle popularne dzisiaj naszyjniki w formie celebrytek są jednymi z trudniejszych do rozplątania, ponieważ tworzące je łańcuszki są zazwyczaj cienkie, delikatne, filigranowe. Aby rozsupłać tak niewielkie i kruche ogniwa potrzeba szczególnej uwagi, dużo spokoju i opanowania podczas ratowania łańcuszka. 

Poza wskazanymi wcześniej akcesoriami przydatne może okazać się szkło powiększające - jeśli ogniwa łańcuszka są bardzo drobne, lupa pozwoli lepiej przyjrzeć się zaciśniętym elementom i precyzyjnie uwalniać oczka z zacisku.

zaplątany srebrny łąńcuszek

Czego nie robić podczas rozplątywania łańcuszka

Niewłaściwe postępowanie, nerwowe ruchy mogą doprowadzić do przerwania ogniw, zagniecenia i zdeformowania łańcuszka lub zarysowania jego błyszczącej powierzchni. Sprawdź czego lepiej unikać i czego absolutnie nie robić podczas misji ratowania łańcuszków.

 • nie używaj ostrych ani szorstkich narzędzi, które mogą zarysować biżuterię (np. nożyczki, nóż, pilnik, długopis) 
 • nie używaj dużej siły
 • nie rób tego w pośpiechu i nerwach, cała akcja może się nie udać - szczególnie nie w ostatniej chwili przed wyjściem - raczej nic z tego nie będzie i może być gorzej
 • nie powinno się rozplątywać łańcuszka w powietrzu, ponieważ jest duża szansa, że jeśli jakoś rozplątasz jeden supeł obok zaciśniesz drugi, na innym fragmencie łańcuszka, grawitacja nam nie sprzyja
 • nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie szarp łańcuszka

Lepiej zapobiegać niż walczyć z supłami

Najczęstszym błędem, który prowadzi do plątania łańcuszków jest nieodpowiednie przechowywanie biżuterii. Każdemu zdarza się czasem w pośpiechu wrzucić złote czy srebrne drobiazgi do kieszeni czy torebki luzem, albo odłożyć gdziekolwiek spiesząc się do kolejnych zajęć. Nie oznacza to od razu zniszczenia biżuterii, ale ryzyko że ją uszkodzimy albo zgubimy jest naprawdę duże. Przeczytaj co robić aby uniknąć plątania łańcuszków:

 • Przechowuj drobiazgi w pojemnikach do tego przystosowanych i najlepiej odseparuj od siebie poszczególne przedmioty - to najważniejsza zasada pomagająca chronić biżuterię przed plątaniem i innymi mechanicznymi uszkodzeniami.  Przechowywanie cennych ozdób w domu ułatwiają dedykowane temu pudełka, naczynia i stojaki - wybór organizerów do biżuterii jest niesamowicie duży i z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Często używane dodatki możesz przechowywać na stojaku/wieszaku na biżuterię - dzięki temu unikniesz plątaniny łańcuszków i innych elementów biżuteryjnych.
 • Po zdjęciu odkładaj akcesoria na miejsce.
 • Odpowiednio zabezpiecz i zapakuj biżuterię na podróż - nie wrzucaj cennych przedmiotów luzem do kieszeni/torebki/plecaka.
 • Nie śpij w łańcuszkach na szyi i bransoletkach na rękach.

Zajrzyj także do naszego poradnika przechowywania biżuterii - znajdziesz tam jeszcze więcej wskazówek na temat przechowywania drobiazgów oraz porady dotyczące pielęgnacji biżuterii.

Fachowa pomoc

Rozplątywanie łańcuszków bywa mocno frustrujące, więc jeśli problem Cię przerasta lub obawiasz się, że próbując rozplątać łańcuszek w domowych warunkach uszkodzisz go, zawsze możesz udać się po fachową pomoc do jubilera (większość zakładów jubilerskich ma w ofercie taką usługę).

Tagi: