Kamienie naturalne w biżuterii Believy

Kamienie naturalne w biżuterii Believy

Kamienie naturalne od zarania dziejów fascynowały ludzi, tak jest i dzisiaj. Przyroda skrywa nieprzebrane skarby, które powstały samoistnie - bez udziału człowieka - między innymi wielobarwne kamienie, których walory estetyczne oraz wyjątkowe właściwości przyciągają uwagę, intrygują i zachwycają.

Większość kamieni naturalnych (szlachetnych i półszlachetnych) należy do minerałów. Jak podaje Encyklopedia PWN:

minerał [łac.] pierwiastek chemiczny lub związek chemiczny powstały w przyrodzie w wyniku naturalnych procesów geologicznych lub kosmologicznych, o określonym składzie chemicznym i właściwościach chemicznych i fizycznych oraz strukturze krystalicznej.

Wiele minerałów przejawia ciekawe zjawiska świetlne, dzięki którym ich barwy prezentują się jeszcze piękniej (np. awenturyzacja, iryzacja, labradorescencja, opalizacja). Za pojawienia się tych fascynujących zjawisk odpowiada gra świateł oraz inkluzje drobnych cząsteczek minerałów w macierzystej bryle kamienia.

Nie ma dwóch identycznych kamieni - surowa bryła wydobywanego kamienia naturalnego jest niejednolita (dlatego często możemy spotykać się z różnymi kolorami i odcieniami w obrębie jednego rodzaju kamienia).

Wyjątkowość kamieni naturalnych wynika z ich pochodzenia, niesamowitych właściwości i pociągającego piękna - kolorowy świat minerałów oferuje tak wiele, że z pewnością przyciągnie uwagę każdego.

kamienie naturalne, biżuteria z kamieni naturalnych Believy, kamień słoneczny

Kamienie szlachetne i półszlachetne (ozdobne)

Rozróżnienie kamieni szlachetnych (o najwyższej wartości) i półszlachetnych (ozdobne) jest raczej tradycyjnym podziałem, który utrwalił się w jubilerstwie (nie ma ściśle naukowych podstaw), ale opiera się na pewnych właściwościach fizycznych minerałów. Czasami bywa, że jeden minerał zostaje zaliczony do i do kamieni szlachetnych i do ozdobnych lub do żadnej z grup - minerały występują w wielu odmianach a dodatkowo kategoryzacja ta bywa kłopotliwa i podlega subiektywnym ocenom. Co więc decyduje o szlachetności danego kamienia? Oto najważniejsze cechy:

  • rzadkość występowania (im mniejsze zasoby w przyrodzie tym większa wyjątkowość i unikalność)
  • kolor (urzekająca, intensywna barwa i klarowność)
  • wybitne walory estetyczne (atrakcyjny kolor oraz blask kamienia - do oceny piękna kamienia potrzebne jest światło, które wydobywa barwy i refleksy)
  • twardość (która ma wpływ na trwałość i odporność na uszkodzenia; powyżej 7 w 10-stopniowej skali Mohsa)
  • historyczna i kulturowa wartość przypisana kamieniom w danym kręgu kulturowym (subiektywna skala wartości i piękna kamieni)
  • szczególne cechy fizyczne minerałów

W uproszczeniu przyjęto, że kamieniem szlachetnym można określić kamień piękny, trwały i rzadko występujący w naturze.

kamień słoneczny, kamienie naturalne, biżuteria z kamieni naturalnych Bleievy

Kamienie naturalne w rzemiośle artystycznym

Kamienie naturalne znalazły szerokie zastosowanie w rzemiośle artystycznym - w jubilerstwie i w sztuce użytkowej - z kamieni wytwarzane są figurki, szkatułki, perfumetki, dekoracje do wnętrz, drobne przedmioty takie jak świeczniki, misty, podstawki, patery itp. 

Niegdyś najcenniejsze (i jednocześnie uznawane za najpiękniejsze) przedmioty to były te, które wykonano ze szlachetnych kruszców i ozdobiono drogocennymi kamieniami. Już w odległych czasach skarbce władców wypełniano kameryzowanymi przedmiotami i kamieniami szlachetnymi, a insygnia władzy królewskiej zdobiono klejnotami. Nawet przedmioty codziennego użytku królów i najzamożniejszych ludzi wysadzano kamieniami. Tak więc również ze względów historycznych kamieniom szlachetnym przypisuje się wyjątkową pozycję wśród drogocennych przedmiotów. 

Surowe bryłki lub oszlifowane naturalne kamienie stały się jednym z podstawowych materiałów w produkcji biżuterii. Oprawiane w rozmaitych elementach biżuteryjnych dodają blasku i podnoszą wartość wyrobów jubilerskich. Każdy naturalny kamień i każdy koralik, który z niego powstaje, jest niepowtarzalny.

Biżuteria z kamieni naturalnych

Od najdawniejszych czasów ludzie tworzyli ozdoby, które początkowo miały ujawniać wysoki status społeczny, zamożność, podkreślać władzę czy przynależność do danej klasy. Wiek najstarszych odnalezionych artefaktów tego typu szacuje się na 100 tysięcy lat (np. naszyjnik z muszli).

W wielu kulturach wyroby biżuteryjne pełniły rolę talizmanów, pojawiały się w opowieściach i legendach. Dopiero w XIX wieku zaczęto nosić biżuterię z powodów czysto estetycznych - dla ozdoby, dla przyjemności. Wówczas dostrzeżono także sentymentalny, pamiątkowy charakter biżuterii.

Współcześnie kamienie szlachetne i półszlachetne (ozdobne) są jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do wytwarzania biżuterii - oprawiane w złoto lub srebro (w pierścionkach, kolczykach, wisiorkach, bransoletkach czy koliach) oraz jako sznury korali w formie naszyjników i bransoletek.

Biżuteria i dodatki z kamieni szlachetnych są nie tylko wyjątkowymi ozdobami ale także lokatą - najdroższe kruszce i kamienie nie tracą na wartości. Akcesoria z udziałem kamieni szlachetnych stały się symbolem luksusu, elegancji i prestiżu.

kamienie naturalne w biżuterii, biżuteria Believy, bransoletka z kamieni

Biżuteria z kamieni naturalnych Believy

Nasza biżuteria łączy w sobie to, co proste i łagodne, dlatego wybraliśmy kamienie o stonowanych, naturalnych kolorach, czyli to, co bliskie naszemu sercu i naturze. Do produkcji akcesoriów damskich używamy kamieni półszlachetnych: kamienia słonecznego i amazonitu, a bransoletki męskie wytwarzamy z lawy wulkanicznej i drewna wenge.

Wyjątkowość produktów Believy opiera się na symbolice pasji - motywy tematyczne symbolizujące osobiste pasje zamknięte w ażurowych zawieszkach to nasz znak rozpoznawczy.

Nasze bransoletki tworzone są ręcznie, osobiście dobieramy każdy kamień. Ponieważ biżuteria powstaje z materiałów naturalnych, układ kamieni i ich odcienie w każdym egzemplarzu są nieco inne. Pomiędzy kamienie wplatamy drobne srebrne lub pozłacane koraliki i zawieszkę z logo Believy, całość uzupełnia symboliczna zawieszka, która dodaje uroku tym fascynującym minerałom.

Kamień słoneczny i amazonit w biżuterii Believy znajdziesz w ich pastelowych wersjach. Różnica między nimi jest subtelna:

  • kamień słoneczny - ciepłe, pastelowe barwy, zachwycają odcieniami beżu, pomarańczy, brązów, aż po odcienie czerwieni i różu
  • amazonit - odzwierciedla kolory ziemi: od ciepłych beży i brązów po chłodne zielenie i turkusy - to mieszanka ciepłych i chłodnych barw; Mieszanka ciepłych i chłodnych odcieni amazonitu oraz szlifowanie kamieni pozwalają stworzyć biżuterię z wyjątkowym charakterem.

AMAZONIT - charakterystyka i ciekawostki

Amazonit (inaczej "kamień amazoński") jest zieloną odmianą krzemienia potasowego (skaleń zwany mikroklinem). Powstaje w głębinowych skałach magmowych i należy do minerałów rzadkich. Nie pochodzi z Amazonii jak wskazuje nazwa - występuje w Rosji (góry Ural), Indiach, Kenii, USA (pokaźne złoża w okolicach Kolorado) oraz w Brazylii (ale w rejonie Amazonki nie naleziono złóż tego minerału).

Amazonit to kolory ziemi - ciepłe barwy od beży i brązów po chłodne zielenie i turkusy (morski, zielony, zielonożółty, niebieskozielony, niebieski). Domieszki ołowiu powodują różnorodność odcieni a potas i inne zasadowe wtrącenia wpływają na przejrzystość tego minerału (im więcej tym mniej przejrzysty i bardziej mętny kolor kamienia).

Twardość amazonitu w skali Mohsa to 6 - 6,5 (bardziej przejrzyste odmiany mają większą twardość i wykorzystuje się je w jubilerstwie), jest dość kruchy i ma doskonałą łupliwość.

ciekawostka
Najstarsze artefakty z amazonitu pochodzą z wykopalisk archeologicznych z Jordanii (naukowcy datują je na ok 10 tys. lat przed naszą erą, czyli mogą pochodzić z epoki neolitu) - odnaleziono tam ponad 2 tysiące elementów biżuteryjnych wykonanych z amazonitu.

ciekawostka
Już w starożytnym Egipcie używano amazonitu do wytwarzania ozdób i biżuterii (m.in. bransolety, naszyjniki) np. pierścień w kształcie skarabeusza z grobowca Tutenchamona. Ryto także świeckie/użytkowe i religijne teksty na tablicach z amazonitu (np. Księgi Umarłych)

amazonit, bransoletka z kamieni naturalnych, biżuteria z kamieni naturalnych Believy

KAMIEŃ SŁONECZNY - charakterystyka i ciekawostki

Kamień słoneczny to powszechnie występujący minerał z gromady skaleni (które są jednym z podstawowych składników skorupy ziemskiej, w skałach magmowych). W swojej szlachetnej odmianie zaliczany jest do kamieni ozdobnych (półszlachetnych).

Ciepłe, pastelowe barwy kamienia słonecznego zachwycają odcieniami beżu, pomarańczy, brązów aż po odcienie czerwieni i różu. Oryginalny wygląd minerału powodują wrostki innych materiałów, które “zanieczyszczają” surową bryłę kamienia - drobinki hematytu, goethytu, pirytu i rzadko miedzi oraz innych pierwiastków.

Kamień słoneczny występuje w Norwegii, RPA, Kenii, Rosji (góry Ural), w okolicach jeziora Bajkał, w południowej Australii, w Indiach i USA. Polskie złoża kamienia słonecznego znajdują się w Sudetach, w okolicy Cieplic.

Ze względu na właściwości fizyczne (doskonała łupliwość, średnia twardość, szklisty połysk) kamień słoneczny znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, rzemiośle artystycznym i architekturze (wykonuje się z niego rzeźby, ozdoby, dekoracyjne detale, drobne przedmioty - np. perfumetki).

ciekawostka
Kamień słoneczny jest znany ze swojego wyjątkowego efektu świetlnego - awenturyzacji, która oznacza, że pod wpływem światła kamień iskrzy i migocze dając różnobarwne refleksy.

ciekawostka
Szczególnie znany jest kamień słoneczny z Oregonu (Oregon Sun Stone) - tamtejsza odmiana obrosła w legendy, a minerał ten stał się oficjalnym klejnotem tego stanu.

kamień słoneczny, biżuteria z kamienia słonecznego Believy

LAWA WULKANICZNA

Lawa wulkaniczna to naturalny kamień o surowym wyglądzie, jego porowata struktura i matowa powierzchnia nadaje mocny charakter biżuterii, która z niego powstaje. Akcesoria w ciemnym, stonowanym kolorze doskonale sprawdzą się jako dodatek do stroju na co dzień, do pracy lub do eleganckiej, męskiej stylizacji.

Lawa wulkaniczna ma porowatą strukturę, która powstała po wyparowaniu wody i składników lotnych z gorącej magmy, po tym jak wydostała się na powierzchnię z wnętrza ziemi. Płynna magma zastyga i twardnieje na powierzchni.

Lawa wulkaniczna występuje w kolorze czarny lub czerwonym (rzadko można spotkać ją w kolorze ciemnego brązu). Ze względu na intrygujący wygląd jest chętnie wykorzystywana w jubilerstwie oraz jako materiał do produkcji rozmaitych ozdób czy dekoracji do wnętrz.

lawa wulkaniczna, bransoletka z lawy wulkanicznej, biżuteria męska Believy

DREWNO WENGE

Wenge to tropikalny gatunek drewna o bardzo ciemnej barwie i mocnym deseniu. Drewno wenge jest mocne i trwałe, dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi stało się materiałem jubilerskim.

Korale z drewna wenge są świetnym materiałem do produkcji męskiej biżuterii - dodatki w ciepłych odcieniach brązu z powodzeniem mogą towarzyszyć w codziennych męskich wyzwaniach, a w szczególnych momentach dopełnić elegancką stylizację.

drewno wenge, bransoletka z drewna wenge, bransoletka męska Believy

Biżuteria z kamieni naturalnych

Bransoletka z kamieni ozdobnych będzie doskonałym dodatkiem do codziennych stylizacji oraz eleganckim akcentem na szczególne okazje. Dla Ciebie i na prezent dla bliskiej osoby.

Sprawdź kolejce damskich i męskich bransoletek Believy i wybierz swój ulubuiony motyw zawieszki.

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz profil instargamowy na Facebooka oraz Pinterest

 

 

 

 

 

biżuteria z kamieni naturalnych _ bransoletka z amazonitu _ bransoletka z kamienia słonecznego _ kamienie ozdobne _ kamienie naturalne _ bransoletka damska _ bransoletka męska _