Motyw roślinny w biżuterii

Motyw roślinny w biżuterii

O bezcennym znaczeniu roślin w życiu człowieka chyba nie trzeba nikogo przekonywać - dają nam wartościowe i zdrowe pożywienie, są lekarstwem na wiele dolegliwości, dają tlen, stanowią materiał budulcowy wielu rzeczy, które wytwarzamy, wzbogacają i upiększają krajobraz. Tak bardzo doceniamy odpoczynek wśród kojącej zieleni roślin… Idąc dalej, rośliny stają się czasem przyjaciółmi, o których dbamy w szczególny sposób - taką relację nazywamy pasją. Roślinna pasja często zajmuje ważne miejsce w sercu i codziennym życiu osób kochających ogrodnictwo, czy uprawę roślin domowych.

Symbolika roślin

Rośliny są nam bliskie od początku istnienia świata - mnóstwo zabytków z przeszłości, artefakty z odległych czasów, historia kultur z różnych zakątków świata mówi nam wiele o znaczeniu roślin w życiu ludzkości. Nie bez przyczyn rośliny były i są tak częstym motywem pojawiającym się w sztukach plastycznych, w literaturze i architekturze, nie brakuje ich także w biżuterii. Motywy roślinne również w naszych czasach nie tracą na popularności. Bogactwo świata roślin, ich właściwości i fizyczne piękno dostarcza inspiracji, daje pole do popisu grafikom i innym współczesnym twórcom.

Symbolika roślin to zagadnienie bardzo szeroko omawiane przez ekspertów reprezentujących nauki o kulturze. Setki roślin doczekały się własnej, rozbudowanej symboliki, którą ludzie przypisali im ze względu na charakterystyczną fizjonomię, właściwości czy zastosowanie. Wystarczy przyjrzeć się choćby kwiatom - inne znaczenie przypisano róży, mniszkowi lekarskiemu czy fiołkom. Właściwe odczytanie sensu danych roślinnych symboli wymaga tak naprawdę poznania szerszego kontekstu kulturowego, w którym symbol powstał.

Chrześcijańska symbolika roślin

“Symbolika chrześcijańska jest jedną z bardziej rozległych dziedzin nauki dotykającą wiele różnych dyscyplin. Łączy w sobie treści teologiczne z kultem ludowym, biblijne z antycznymi, historyczne z legendarnymi.”* To naprawdę fascynująca, wielowątkowa tematyka - idąc od znaczenia roślin w Biblii, przez sztukę wczesnochrześcijańską, symbolikę kwiatów i owoców, aż pod heraldykę, ogrody klasztorne i symbolikę roślin jako atrybutów postaci świętych (np. róża - atrybut św. Rity, lilia - znak św. Antoniego z Padwy).

Chrześcijańska symbolika wielu roślin (często kwiatów) łączy się z Maryją - np. migdałowiec, jabłko granatu, drzewo oliwne. Rośliny takie jak róża, lilia, konwalia, irys czy orlik często uosabiają cnoty Matki Bożej. Lilia jako symbol czystości stała się także atrybutem innych postaci świętych.
Jedną z najbogatszych w znaczenia roślin jest migdałowiec - to roślina kwitnąca już w styczniu, co metaforycznie mówi o zmartwychwstaniu, symbolizuje chrzest, raj oraz wierną miłość.
Inne (spośród wielu) rośliny przesycone religijną symboliką to: wawrzyn (jako zwycięstwo), drzewo/gałązka oliwna (cnota, zmartwychwstanie), palma (męczeństwo, życie, raj, zwycięstwo), winogrono/winorośl (Jezus, Eucharystia), jabłko granatu (miłość, Chrystus, płodność, Kościół, zgoda).**

Roślinny wzór w biżuterii Believy

W Believy kochamy naturę i wszystko co ją uosabia, a z zauroczenia jej pięknem powstał jeden z naszych wyjątkowych wzorów - gałązka. Od pierwszej do ostatniej kreski narysowana przez naszego projektanta. Delikatna, lekka, subtelna zawieszka z motywem rośliny powstała by motywować do życia w bliskości z naturą i podziwiania jej niezwykłego piękna. Symboliczny przekaz ażurowej zawieszki odwołuje się także do roślinnej pasji i zamiłowanie do świata przyrody - biżuteria mówi o tym, co bliskie sercu noszącej ją osoby.

W naszych projektach szukamy piękna delikatności i minimalizmu. Chcemy eksponować naturalną, kobiecą urodę i wdzięk, podkreślając je subtelnymi dodatkami. Dążymy do tego by nasze produkty uosabiały kobiecość, siłę charakteru, wiarę w siebie i własne możliwości. A wszystko to w łączności z ważnymi dla człowieka symbolami. Gałązka to dopiero początek naszej kolekcji roślinnej, chodzą nam po głowie kolejne wzory zaczerpnięte ze świata roślin. Natura to przeogromne źródło inspiracji i skarbnica tematów.

stackKolekcja:
Roślina
Gałązka jest symbolem natury i życia w zgodzie z naturą, wyraża zachwyt nad pięknem stworzenia. Ten subtelny wzór to także metafora kobiecej delikatności i wdzięku. A tych co se...

Symbolika gałązki

W opisie naszych wzorów przeczytamy:
"Gałązka jest symbolem natury i życia w zgodzie z naturą, wyraża zachwyt nad pięknem stworzenia. Ten subtelny wzór to także metafora kobiecej delikatności i wdzięku. A tych co serce oddali roślinom i nie wyobrażają sobie życia bez otoczenia żywą zielenią - alegoria gałązki przenosi do świata roślinnej, ogrodniczej pasji."

Jeszcze więcej na ten temat przeczytasz w artykule:
"
Biżuteria na wiosnę - inspiracje i wiosenny prezentownik Believy"

Naszyjnik, bransoletka, kolczyki, zawieszka z motywem gałązki

Dla kogo biżuteria z roślinnym wzorem?

Nasza "roślinka" (jak nazywamy zawieszkę z gałązką) to wzór dla każdej osoby kochającej naturę - dla ogrodniczki i florystki, dla botaniczki i leśniczki, dla kobiety kochającej zioła i rośliny domowe, dla kolekcjonerki roślin egzotycznych i wegetarianki, dla tej która troszczy się o ratowanie przyrody i przetrwanie ginących gatunków. Każda kobieta zafascynowana rodzimą i/lub dziką przyrodą odnajdzie swoją pasję w naszej delikatnej, ażurowej zawieszce.

Jeśli kochasz las, łąkę, swój ogród, rośliny na balkonie czy zioła na parapecie - biżuteria z gałązką jest dla Ciebie.

Akcesoria z symboliką roślin mogą być też doskonałym prezentem ale kogoś, kto świetnie zna się na roślinach i dla kogoś kto dopiero zaczyna odkrywać tajniki i skarby flory. Biżuteria Believy to więcej niż prezent, to szczere uczucia, zainteresowanie i wsparcie zamknięte w ażurowej zawieszce, którą podarujesz od serca. To podkreślenie i dowartościowanie pasji, którą żyje obdarowana osoba.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------ 

*fragment wstępu książki: "Symbolika roślin. Heraldyka i symbolika chrześcijańska", pod red. ks. J. Mareckiego OFMCap, Wydawnictwo Papieska Akademia Teologiczna, 2007.

**Encyklopedia PWN online