Pozłacany naszyjnik celebrytka, z okrągłą ażurową zawieszką z sercem. Symboliczną biżuterię marki Believy prezentuje modelka o kręconych blond włosach.

Naszyjnik celebrytka z zawieszką - biżuteria o symbolicznym przesłaniu - dlaczego warto go mieć lub podarować w prezencie.

Przedmioty, którymi się otaczamy wiele o nas mówią. Nawet delikatny akcent ubioru może nieść mocny, symboliczny przekaz.     

“Żyjemy w świecie symboli, a świat symboli żyje w nas.”
Jean Chevalier 
   
Towarzyszą nam na każdym kroku i nie odstępują nas na krok. Świat społeczny, kultura, w której żyjemy i nasz mały osobisty skrawek świata, przestrzeń, w której zwyczajnie funkcjonujemy przesycone są znakami i symbolami. Człowiek jest istotą symboliczną, jest uwikłany w sieć znaczeń, którą sam tworzy i użytkuje.*
   

Czym jest symbol?

Myśląc o symbolach często nie do końca uświadamiamy sobie czym one są. Czujemy, że coś co widzimy bądź słyszymy ma ukryte przesłanie, ma jakąś wartość dodaną, ale natura tego czegoś jest trudną do określenia. Badacze kultury i społeczeństwa od dawna pochylają się nad istotą symbolu. Mimo różnic w definiowaniu tej niełatwej kategorii można zauważyć pewną jednomyślność naukowców - zgodność co do dwoistości symbolu. Oznacza to, że symbol zawsze jest połączeniem dwóch pierwiastków – składa się z elementów, z których jeden należy do świata fizycznego, drugi zaś występuje w sferze myśli/ducha/idei.** Mamy więc coś co odbieramy zmysłami i sens, który wymyka się zmysłowemu poznaniu. Antropologwie mówią o wieloznaczności, złożoności skojarzeń, niejasności symbolu oraz o tym, że w jego interpretacji uczucia biorą górę nad rozmyślaniem.***

Musimy też pamiętać, że symbole nie istnieją same dla siebie, istnieją tylko w określonym kontekście, bo tworzą je ludzie zanurzeni w swoją kulturę.

Skomplikowane? To zamieszajmy jeszcze trochę! Obok symboli mamy także znaki - twory łatwiejsze w rozszyfrowaniu i często kreowane po to, by w prosty sposób informować.

Symbol czy znak?

Znak i symbol niestety dość często są ze sobą błędnie utożsamiane. Pojęcia te nie są synonimami mimo, iż mają tak samo podwójną naturę. Podstawowa różnica między symbolem i znakiem to rozległość znaczeń, które jeden i drugi przywołuje. Znak ma tylko jedno przesłanie (prosty, jasny przekaz), natomiast symbol niesie wiele znaczeń, które można na rozmaite sposoby interpretować.

Powiedzmy, że wątpliwości zostały rozwiane i swobodnie, z lekkością poruszamy się w naszej sieci znaczeń i ukrytych sensów. Idąc kolejny krok dalej można zapytać: właściwie dlaczego to wszystko ma dla nas tak dużą wartość i tak mocny wpływ na naszą rzeczywistość?

Dlaczego symbole są dla nas tak istotne? 

Komunikujemy się za pomocą symboli, a znaczenia, które niosą określają naszą tożsamość, budują poczucie własnej wartości, wzmacniają poczucie sensu naszego istnienia na tym świecie. I tak po prostu - wzbudzają emocje oraz przywołują skojarzenia z pewnymi elementami naszego życia, które mają szczególną wartość. 

Ważne dla nas symbole należą do różnych obszarów życia społecznego i osobistego, a ich rola w życiu jest nie do przecenienia. Otacza nas tak wiele symboli - narodowe, kulturowe, religijne i jeszcze wiele innych. Te, którym przypisujemy własną interpretację stają się bardzo osobiste, zyskują szczególne znaczenie, indywidualny wymiar związany ze wspomnieniami, historiami, sytuacjami, osobami, miejscami, osiągnięciami, etapami w życiu, czy z ważnymi zdarzeniami (daty, okazje, uroczystości, święta, rocznice, przełomowe wydarzenia).

Symbole, które nosimy przy sobie mówią nawet wtedy, kiedy sami wybieramy milczenie. Często wyrażają więcej niż potok słów.

Pozłacany naszyjnik celebrytka, choker, z okrągłą ażurową zawieszką z sercem. Symboliczną biżuterię Believy prezentuje modelka o kręconych blond włosach.

Biżuteria jako sposób wyrażania siebie

Łańcuszek z zawieszką, pierścionek czy bransoletka to ozdoby, które językiem symboli mogą przekazać mnóstwo informacji o Tobie.

Biżuteria zdobi i daje wyraz osobowości. Jest oznaką nie tylko upodobań estetycznych, czy dobrego gustu w kwestii ubioru i dopasowania do okazji. Piękny wisiorek czy bransoletka to także oznaka uczuć, uzewnętrznienie wyznawanych przez siebie wartości, często pamiątka ważnych chwili i wydarzeń z życia. 

Łańcuszek z zawieszką - wartościowy prezent dla siebie lub bliskiej osoby

Biżuteria bogata w symbole może być zewnętrznym wyrazem wartości uniwersalnych takich jak:
krzyż - symbol chrześcijaństwa, wiary w Boga; 
godło własnego kraju - symbol państwowości, często również narodowości;
gałązka - symbol ogrodniczej pasji czy zamiłowania do natury;
serce - symbol miłości, zakochania, oddania;
lub wartości osobistych, ważnych dla danej osoby i często dla niewielu zrozumiały np.:
serce - jako symbol miłości do konkretnego człowieka.
 
Srebrny naszyjnik celebrytka z okrągłą zawieszką z wyciętym ptakiem. Gołąb jako symbol Ducha Świętego. Choker leży na ściętym pniu drzewa.
 
Noszenie biżuterii pełnej symbolicznych znaczeń wymaga śmiałości, w końcu pokazujesz światu kim jesteś, czym się pasjonujesz, jakie masz talenty, marzenia i co jest dla Ciebie ważne. To dodaje pewności siebie i wspiera poczucie własnej wartości.

W Believy uważamy, że warto dać szansę swoim talentom i rozwinąć skrzydła. Warto o siebie walczyć i trwać przy swoich przekonaniach. Warto marzyć! Naszyjnik z symboliczną zawieszką może być dla Ciebie wsparciem, przypomnieniem o co starasz się na co dzień i w wyjątkowych okolicznościach.
 
Odwagi!

Poczuj pasję bycia sobą!

#pasjabyciasobą


Psst…
i jeszcze jedno - Taki prezent możesz sprawić nie tylko sobie, a podarowanie komuś bliskiemu naszyjnika/bransoletki z odpowiednio dobraną zawieszką to także symbol - gest, który mówi o tym jak dobrze znasz obdarowywaną osobę i że zależy Ci na niej. To dowód miłości/sympatii i wsparcia. 


Just Believy!
Kasia

       
C. Geertz, Opis gęsty – w stronę interpretatywnej teorii kultury [W:] Badania kultury. Elementy teorii antropologicznej, red. M. Kempny, E. Nowicka, Warszawa 2003, s. 36.
** M. Lurker, Przesłanie symboli w mitach, kulturach i religiach, Kraków 1994, s. 25.
*** V. Turner, Badania nad symbolami [W:] Badania kultury. Elementy teorii antropologicznej, red. M. Kempny, E. Nowicka, Warszawa 2003, s.100.