Prezent na Walentynki - biżuteria wyjątkowa jak Ona

Prezent na Walentynki - biżuteria wyjątkowa jak Ona

Walentynki wyzwalają pozytywne emocje i skłaniają do refleksji nad miłością w naszym życiu. Niezależnie od tego, jak obchodzimy Walentynki, ich istota pozostaje taka sama - świętujemy miłość i pokazujemy naszą troskę o innych. To wyjątkowy czas, który przypomina nam o sile i pięknie miłości.

Poznaj postać św. Walentego oraz nasze walentynkowe inspiracje prezentowe

Święty Walenty

Kim był św. Walenty? i dlaczego jest patronem zakochanych?*
Odpowiedzi na te pytania przetrwały do naszych czasów w chrześcijańskich i pogańskich opowieściach oraz legendach pochodzących z III wieku naszej ery. Z przekazów ustnych oraz w późniejszej ikongrafii chrześcijańskiej przetrwało niewiele konkretnych informacji o tej postaci. Przekaz jest niedokładny oparty bardziej na opowieściach niż faktach.

Walenty (Valentinus) miał być rzymskim lekarzem i duchownym - był pierwszym biskupem Terni, miejscowości znajdującej się w pobliżu Rzymu. Opiekował się chorymi, służył uwięzionym chrześcijanom i towarzyszył męczennikom w drodze na śmierć, udzielał także ślubów żołnierzom. Jak mówią legendy pobłogosławił pierwsze w historii małżeństwo chrześcijanki i poganina. Podobno potajemnie udzielał ślubów zakochanym, których rodziny sprzeciwiały się ich małżeństwu. Wszystko to wbrew zakazom ówczesnego cesarza Klaudiusza II Gockiego.

Walenty poniósł męczeńską śmierć za wiarę w Jezusa, został ścięty mieczem w 269 r., ponieważ odmówił oddania czci pogańskim bóstwom.

Według legend św. Walenty jeszcze za życia wspierał zakochanych, jednak to jego medyczne dokonania stały się powodem kultu, który szybko rozprzestrzeniał się na starym kontynencie. W IV w decyzją papieża Juliusza I wzniesiono pierwszą bazylikę ku czci Walentego - przy via Flaminia w Rzymie, nad jego grobem. Wielu chorych szukało duchowego wsparcia i uzdrowienia u św. Walentego, dlatego zyskał rzesze czcicieli w całej Europie (do Polski jego kult dotarł w XV w). W 496 r. papież Gelazy I ogłosił dekret ustnawiający dzień 14 lutego dniem liturgicznego wspomnienia tego męczennika. 

W kulturze świata zachodniego (na zachodzie Europy i w USA) św. Walenty uważany jest za patrona zakochanych oraz osób cierpiących na różne schorzenia (m.in. elpilepsję, dżumę, choroby nerwowe i umysłowe).

prezent dla dziewczyny Walentynki bransoletka z sercem Believy

Tradycja Walentynek*

Mimo wielowiekowego kultu św. Walentego dopiero w naszych czasach, w dniu liturgicznego wspomnienia tej postaci w Kościele Katolickim (14. lutego) obchodzimy dzień zakochanych. Walentynki stały się "świętem" lub raczej wyjątkową okazją do celebrowania miłości i okazywania serdecznych uczuć.

Istnieje kilka teorii wyjaśniających pochodzenie Walentynek:

  • Ich początkiem mogło być pogańskie święto luperkaliów - rzymskie święto płodności, zalotów i budzącej się wiosny, podczas którego młodzi chłopcy losowali imię dziewczyny, z którą mieli świętować (czasem para zostawała ze sobą na całe życie). Luperkalia odbywały 15 lutego, wraz z ekspansją Cesarstwa Rzymskiego dotarły na Wyspy Brytyjskie, a z czasem do innych zakątków Europy. W czasie rozkwitu chrześcijaństwa, gdy pogańskie obrzędy zastępowano chrześcijańskimi uznano św. Walentego patronem dnia 14 lutego (dzień jego śmierci i okolica luperkaliów), jako święta nadchodzącej wiosny.

  • Niektóre podania mówią o zapoczątkowaniu Walentynek w średniowieczu, kiedy to pojawił się zwyczaj wysyłania listów z miłosnymi wyznaniami. 

Z czasem rozwinęła się tradycja obdarowywania ukochanych prezentami z tej okazji (ogromny udział w tym mają media i kultura masowa). Dziś już chyba nie ma zakątka na świecie gdzie nie znano by Walentynek - to kolejna okazja do dzielenia się dobrocią i miłością z innymi. Nawet jeśli nie mamy swojej "drugiej połówki" jest to dzień kiedy miłość i jej rola w życiu wysuwają się na pierwszy plan - kochamy naszych bliskich, przyjaciół, nie tylko życiowych partnerów. Warto pomyśleć o tym w Walentynki.

biżuteria Believy, prezent na Walentynki, prezent dla dziewczyny, kamienie naturalne

Klasyczne prezenty i atrakcje walentynkowe

Według dawnej tradycji, w Dniu św. Walentego, wyznanie uczuć polegało na wysłaniu "kartki walentynkowej". Później klasycznymi podarunkami walentynkowymi stały się kwiaty i czekoladki. Głównie czerwone róże, których kolor ma podkreślać romantyczny kontekst tej okazji.

Walentynkową atmosferę wprowadzają dekoracje, w których dominuje czerwień i motyw serca. Zakochani często przygotowują niespodzianki dla drugiej połówki i starają się spędzić wspólnie czas. 

Jeśli znudziły Ci się czerwone róże, pluszowe misie i słodkości, a serduszkowe dekoracje są nie w Twoim stylu? Czytaj dalej i poznaj nasze pomysły na oryginalny, stylowy i pełen uczuć prezent dla ukochanej.

Biżuteria - kobiecy i wyjątkowy prezent na walentynki

Okaż swoje uczucia biżuterią!

Symboliczna biżuteria Believy wyraża więcej niż słowa, symbole zamknięte w ażurowych zawieszkach mówią nawet wtedy, gdy nam brakuje słów.

Biżuteria z motywem odzwierciedlającym pasje i zainteresowania Twojej ukochanej będzie doskonałym prezentem w tym szczególnym dniu. Decydując się na taki podarunek pokazujesz, że zależy Ci na ukochanej, znasz jej pasje i zainteresowania, szanujesz istotne dla niej wartości, jesteś blisko tego, co dla niej ważne.

Jeśli masz wątpliwości, na który wzór się zdecydować - wybierz serce jako symbol Waszej wyjątkowej relacji.

Serce - heart, corazón, Herz, cœur, καρδιά, hati - nieważne w jakim języku wypowiedziane - serce niesie z sobą falę pozytywnych skojarzeń. Serce to symbol ponadczasowy i uniwersalny, rozumiany w każdym zakątku świata. Wyraża miłość, zakochanie, przyjaźń i całą gamę najpiękniejszych uczuć. Obrazuje dobroć, oddanie i bliskość. Zawieszka z sercem nigdy nie wychodzi z mody.

Walentynkowy prezent to prezent od serca dla serca, z miłości, by jeszcze piękniej celebrować Wasze wspólne życie.

Biżuteria personalizowana

Aby Twój podarunek stał się jeszcze bardziej efektownym i unikatowym przedmiotem proponujemy 3 rodzaje personalizacji naszych produktów:

  • dopasowana długość łańcuszka (inna niż dostępna w sklepie)
  • grawer (Twój tekst na dodatkowej mini-zawieszce)
  • większa ilość zawieszek w jednym produkcie
  • dodatkowe zawieszki do wymiany na tym samym łańcuszku

Przemyślany i dopasowany prezent sprawi, że obdarowana przez Ciebie osoba poczuje się jeszcze bardziej wyjątkowo.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji - napisz do nas w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram, lub na hello@believy.com

Dlaczego biżuteria jest świetnym pomysłem na prezent dla dziewczyny?

Biżuteria jest wspaniałym prezentem dla kobiety, ponieważ może wywołać wiele pozytywnych emocji i pozostać piękną pamiątką na długie lata.

Subtelna biżuteria doda uroku naturalnemu pięknu kobiety, ale go nie przyćmi. Dodatkowo motyw tematyczny pasujący do jej charakteru i pasji wspaniale podkreśli jej osobowość.

Na przykład bransoletka - to delikatny, niezobowiązujący dodatek, który rewelacyjnie sprawdza się w wielu sytuacjach - można nosić ją na co dzień i na szczególne okazje, do casualowych stylizacji i eleganckich strojów.

Sprawdź całą gamę naszych biżuteryjnych dodatków, które mogą sprawić radość Twojej ukochanej: KOLCZYKI, NASZYJNIKI, BRANSOLETKI, BIŻUTERIA Z KAMIENI NATURALNYCH

Wejdź do świata symbolicznej biżuterii Believy i przekonaj się, że biżuteria może być tak wyjątkowa jak bliska Ci osoba.

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________________

*na podstawie informacji Muzeum Etnograficznego w Krakowie (etnomuzeum.eu), portalu Adonai (adonai.pl), ikonografii świętych (https://sdm.upjp2.edu.pl/blog/sw-walenty-na-walentynki), Tygodnika Niedziela (niedziela.pl), Muzeum Narodowego we Wrocławiu (mnwr.pl)

_________________________________________________________________________________________________

święto zakochanych _ walentynki _ kocham cię _ dla ciebie _ miłość _ better together _ love _ I love you _ prezent walentynkowy _ walentynka _ dla żony _ dla dziewczyny _ prezent na walentynki dla dziewczyny

Tagi: