Czy stal chirurgiczna czernieje?

Stal chirurgiczna, znana również jako stal nierdzewna 316L, jest rodzajem stali nierdzewnej, która jest wysoce odporna na korozję i utlenianie. Jest to jeden z powodów, dla których jest powszechnie stosowana w biżuterii oraz w medycynie, na przykład w produkcji implantów i narzędzi chirurgicznych.

Stal chirurgiczna nie czernieje tak łatwo jak srebro, ponieważ zawiera niewielkie ilości węgla, chromu, niklu i molibdenu, które tworzą warstwę tlenku chroniącą przed utlenianiem i korozją. Jednak nie jest całkowicie odporna na ciemnienie. W rzadkich przypadkach może ciemnieć na skutek ekstremalnego narażenia na zanieczyszczenia, chemikalia czy wilgoć, ale zwykle jest to proces bardzo powolny.

Aby utrzymać biżuterię ze stali chirurgicznej w dobrym stanie, warto unikać kontaktu z chemikaliami, takimi jak perfumy, detergenty czy chlor w basenie, oraz regularnie czyścić ją łagodnym mydłem i wodą. W przypadku utrzymującego się ciemnienia, można użyć ściereczki do polerowania stali nierdzewnej, aby przywrócić jej blask.