Jak sprawdzić czy biżuteria jest srebrna?

Istnieją różne sposoby, aby sprawdzić, czy biżuteria jest wykonana ze srebra. Oto kilka z nich:

  1. Sprawdź znak jakości: W większości krajów biżuteria srebrna musi mieć znak jakości lub stempel, który oznacza próbę srebra. W Polsce to znak srebra próby 925, czyli 92,5% zawartości srebra w stopie. Sprawdź, czy Twoja biżuteria ma taki znak.

  2. Użyj magnesu: Srebro nie jest magnetyczne, więc jeśli przyłożysz magnes do biżuterii i nie przyciąga go, to może to wskazywać, że biżuteria jest srebrna. Należy jednak pamiętać, że inne metale, takie jak stal nierdzewna, również nie są magnetyczne.

  3. Sprawdź kwasem do testowania srebra: Kwas do testowania srebra jest specjalnym roztworem chemicznym, który reaguje z metalami, ale nie z srebrem. Aby użyć kwasu, nanieś kroplę na niewidoczną część biżuterii, na przykład na jej wewnętrzną stronę, i zobacz, czy zmienia kolor. Jeśli kwas zmienia kolor na czerwony lub brązowy, to biżuteria nie jest wykonana ze srebra.

  4. Skorzystaj z testerów srebra: Tester srebra to urządzenie, które mierzy elektryczną przewodność srebra, aby określić, czy biżuteria jest srebrna czy nie. Tester srebra może być skuteczny, ale może być również kosztowny, szczególnie jeśli potrzebujesz go tylko raz.

Pamiętaj, że najlepiej jest skonsultować się z jubilerem lub specjalistą ds. biżuterii, jeśli nie masz pewności, czy Twoja biżuteria jest wykonana ze srebra.

 

Więcej przydatnej wiedzy na temat srebrnej biżuterii znajdziesz w naszym artykule.