Jakie są próby srebra?

Istnieją różne próby srebra, ale najczęściej stosowane to:

  1. 999 – srebro czyste w 100%, znane także jako srebro milowe.
  2. 925 – srebro próby 925/1000, znane także jako srebro sterlingowe.
  3. 900 – srebro próby 900/1000, używane w niektórych krajach jako standardowa próba srebra.
  4. 835 – srebro próby 835/1000, często stosowane w Europie Środkowej i Wschodniej.
  5. 800 – srebro próby 800/1000, używane w niektórych krajach jako standardowa próba srebra.

Srebro to szlachetny metal, który jest wykorzystywany w produkcji biżuterii, sztućców, monet, ozdób oraz przedmiotów dekoracyjnych. W celu określenia jakości srebrnych wyrobów, stosuje się próbę srebra, która określa zawartość czystego srebra w stopie srebra.

Próba srebra jest wyrażana w promilach i oznacza ilość czystego srebra w 1000 jednostek stopu srebra. Na przykład srebro próby 925 zawiera 925 promili czystego srebra i 75 promili innych metali, takich jak miedź lub nikiel.

Najczęściej stosowaną próbą srebra jest próba 925, znana także jako srebro sterlingowe. Srebro tej próby jest powszechnie używane w produkcji biżuterii, a także w produkcji sztućców, pamiątek i innych przedmiotów dekoracyjnych.

Srebro o próbie 999 jest srebrem czystym, co oznacza, że zawiera 999 promili czystego srebra. Jest to najwyższa próba srebra, która jest dostępna na rynku i jest stosowana głównie w produkcji monet kolekcjonerskich oraz w produkcji wysokiej jakości biżuterii.

W niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Austria, próba srebra wynosi 800, co oznacza, że zawartość czystego srebra wynosi 800 promili. W Europie Środkowej i Wschodniej często stosuje się srebro o próbie 835, co oznacza, że zawartość czystego srebra wynosi 835 promili.

Określenie próby srebra jest ważne dla określenia wartości srebrnych przedmiotów i biżuterii. Im wyższa próba, tym większa zawartość czystego srebra, co oznacza, że dany przedmiot jest bardziej wartościowy. Warto jednak pamiętać, że próba srebra nie określa jedynie wartości przedmiotu, ale także jego jakości i trwałości.

 

Więcej przydatnej wiedzy na temat srebrnej biżuterii znajdziesz w naszym artykule.

 

 Zobacz w jaki sposób odświeżamy srebrną biżuterię